Torty na komunię

Torty komunijne

Pierwsza komunia święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej rodziny, dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Coraz częściej rodzice decydują się na zorganizowanie dużej imprezy dla najbliższych w wynajętym lokalu, gdzie można się spotkać w szerokim gronie i świętować ten ważny dla dziecka dzień.

Organizacja imprezy

Organizacją całego wydarzenia warto zająć się już kilka miesięcy przed terminem. Tyle czasu może być potrzebne na znalezienie odpowiedniego lokalu, zarezerwowanie go oraz dogranie szczegółów dotyczących cateringu i wystroju. Pierwsza komunia to także święto dziecka, koniecznie trzeba więc pomyśleć o atrakcjach dla najmłodszych. Na imprezowych pakietach królują klauni, animatorzy zabaw, pokazy magiczne i wesołe konkursy. Oczywiście, menu musi być również dobrane do smaków dzieci (słodkości mile widziane), a na komunijnej zabawie nie może zabraknąć najważniejszego – tortu.

Tort artystyczny – idealny do podkreślenia wagi uroczystości

Tort komunijny, kwiatuszki, różaniec i książeczkaZamawiając tort komunijny koniecznie trzeba pamiętać o tym, że będzie on przeznaczony również (a może przede wszystkim) dla dzieci – musi więc pięknie wyglądać i równie dobrze smakować. Taką rolę doskonale odegrają torty artystyczne, robione na indywidualne zamówienie. Możliwości wyboru są tutaj ogromne – od wzorów dostępnych na stronach pracowni tortów oferującej tego typu usługi, aż po własne pomysły rodziców, które cukiernik zamieni w słodkie arcydzieło. Do najczęściej wybieranych należą klasyczne torty dekorowane elementami ozdobnymi związanymi z komunią świętą (np. figurką dziecka w białej szacie, symbolami religijnymi), jak również ciasta ze zdjęciem dziecka (tzw. foto-torty). Utrzymane w jasnej kolorystyce (głównie bieli) nawiązują do symboliki niewinności i czystości. Powodzeniem cieszą się również torty komunijne w formie otwartej biblii. Każdy z nich jest dekorowany zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – do wyboru są m.in. kokardy, kwiaty, motyle, a także indywidualne życzenia dla dziecka.

Kiedy zamawiać tort na komunię?

Torty artystyczne są bardzo pracochłonne, co trzeba uwzględnić przy planowaniu przyjęcia. Pracownie potrzebują zazwyczaj kilku lub nawet kilkunastu dni na stworzenie słodkości, które ozdobią uroczystość przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Przykładowo, pracownia tortów artystycznych „Tort Marzeń” z Warszawy realizuje zamówienia złożone z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Trzeba mieć jednak świadomość, że przy niektórych ozdobach (zwłaszcza tych indywidualnie wymyślanych przez rodziców) konieczne będzie zgłoszenie się do cukiernika jeszcze wcześniej. Oczywiście, czasami uda się zamówić tort komunijny nawet na dwa dni przed uroczystością, jednak warto oszczędzić sobie nerwów (a dzieciom ewentualnego rozczarowania) i zająć się tą sprawą wystarczająco wcześnie.

Mamo, czy mogę zjeść kokardkę? – smak i wykończenie

Oprócz różnej formy i kształtu ciasta, pracownia przygotowująca torty na komunię daje również możliwość wyboru jednego z kilku popularnych smaków. Warszawski Tort Marzeń oferuje sześć różnych kompozycji, które uwiodą każde podniebienie. Znajdują się wśród nich klasyczne smaki (takie jak np. śmietankowy z biszkoptami – idealny dla dzieci ze względu na ograniczoną ilość alergenów), jak również cała gama smaków owocowych, lubianych przez najmłodszych. Tort na komunię może więc być truskawkowy lub malinowy, a także – ubóstwiany przez wszystkie dzieciaki – czekoladowy. Proponowane przez Tort Marzeń kompozycje smakowe wykonywane są bez dodatku sztucznych aromatów lub barwników, a każdą ozdobę czy dekorację można zjeść bez obaw o zdrowie.

Aby uniknąć falstartu…

Torty komunijne powinny być również lekkie (nie zamulające) i niezbyt słodkie. To szczególnie ważne, gdy na obchodach przewidziano również inne delicje, które dzieciaki będą (a jakże!) wcinały bez umiaru. Każdy tort powinien się składać wyłącznie z najlepszej jakości składników i nie zawierać sztucznych dodatków (np. aromatów), słodkości nie mogą także zawierać alkoholu. Jeżeli dziecko cierpi na alergie pokarmowe, rodzice powinni o tym poinformować pracownię cukierniczą – pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, w których mali uczestnicy uroczystości nie dostaną swojego kawałka tortu z przyczyn zdrowotnych.

Równie częstą przyczyną nieporozumień bywa wielkość tortu. Większość pracowni podaje przewidywaną na osobę ilość (wagę jednego kawałka), ale często są to nieduże porcje. Jak wiadomo, dzieciakom tyle nie wystarczy. By nikomu ze świętujących nie zabrakło dokładki trzeba przewidzieć nieco większy tort na komunię albo zamówić dwa mniejsze. To rozwiązanie ma również swojej atuty – można zakosztować różnych smaków (nie wszyscy przecież muszą być fanami truskawkowej masy), a każde z ciast może zostać zaaranżowane w inny sposób. To także dobry pomysł, gdy dorośli chcą mieć „swój” tort wzmocniony alkoholem.

Galeria tortów komunijnych

Odwiedź galerię naszych tortów na komunię.